<p>Chodel</p>
<p>Józefów<br />
<small>nad wisłą</small></p>
<p>Karczmiska</p>
<p>Łaziska</p>
<p>Opole<br />
<small>lubelskie</small></p>
<p>Poniatowa</p>
<p>Wilków</p>

Projekt Eko Lider LGD

Lokalna Grupa Działania „Owocowy Szlak” zrealizowała projekt „Eko Lider LGD”, którego celem było podniesienie wiedzy, świadomości i kompetecji 120 osób z obszaru LGD "Owocowy Szlak" w zakresie ekologii, ochrony środowiska i przeciwdziałania zmianom klimatu poprzez organizację konkursu o tematyce ekologicznej dla uczniów szkoł podstawowych, szkolenia dla nauczycieli oraz utworzenie zielonej klasy z funkcją edukacyjną . W ramach operacji odbyły się:

 • konkurs dla uczniów szkół podstawowych kl. IV-VIII z terenu LGD „Owocowy Szlak”, w którym 11 zespołów (110 uczniów i 11 opiekunów) powalczyło o utworzenie zielonej klasy przy swojej szkole. Konkurs rozpoczęła Eko Gala, podczas której zostały przedstawione zasady przedsięwzięcia. Uczestnicy wysłuchali wykładów eksperckich na temat wpływu drzew na nasze życie oraz przeciwdziałania zmianom klimatu dzięki zastosowaniu błękitno - zielonej infrastruktury.
 • akcje ekologiczne związane z tematyką zmian klimatu, które zorganizowały zgłoszone zespoły.
  W akcji premiowane było zaangażowanie społeczności lokalnej i partnerstwo, co oznacza, że adresatami mogły być różne środowiska, wykraczające poza społeczność szkoły. Zespoły udokumentowały swoje działania oraz przygotowały filmik z przeprowadzenia działań.
 • Gala Finałowa, podczas której uczniowie wzięli udział w rywalizacji składającej się z części teoretycznej oraz relacji z akcji ekologicznych. Nad przebiegiem konkursu czuwali eksperci.
 • szkolenia dla nauczycieli – dla 20 nauczycieli ze szkół biorących udział w konkursie zostało zorganizowane szkolenie dotyczące metod pracy z młodzieżą przy działaniach ekologicznych oraz nauczania w zakresie ekologii.

Do udziału w projekcie zakwalifikowały się następujące szkoły:

 • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego w Opolu Lubelskim;
 • Społeczna Szkoła Podstawowa w Dąbrowie Wronowskiej;
 • Szkoła Podstawowa im. św. Maksymiliana Marii Kolbe w Pusznie Godowskim;
 • Zespół Szkół Ogólnokształcących w Józefowie nad Wisłą;
 • Szkoła Podstawowa im. Jana Kochanowskiego w Poniatowej Kolonii;
 • Zespół Szkół Publicznych w Zagłobie;
 • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Oskara Kolberga w Opolu Lubelskim;
 • Szkoła Podstawowa w Granicach;
 • Szkoła Podstawowa im. Macieja Rataja w Karczmiskach;
 • Szkoła Podstawowa im. Jana Kochanowskiego w Łaziskach;
 • Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola Samorządowego w Chodlu

W dniu 20 czerwca br. odbyła się Gala Finałowa konkursu dla szkół podstawowych z obszaru LGD "Owocowy Szlak" organizowanego w ramach operacji własnej "Eko Lider LGD". Dzień ten był pełen emocji, radości i młodzieńczej, ale jakże dojrzałej rywalizacji. Podczas Gali Finałowej Eko Lider LGD 110 uczniów wraz z opiekunami z 11 szkół podstawowych z naszego regionu walczyło o zwycięstwo, odpowiadając na pytania z zakresu ochrony środowiska oraz prezentując przeprowadzoną akcję ekologiczną. Nad przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie: Karolina Wiater, Wojciech Januszczyk oraz Jan Kamiński z Fundacji Krajobrazy z Lublina. Wszystkie przedsięwzięcia miały wymiar edukacyjny i zostały przeprowadzone z udziałem mieszkańców, przedsiębiorców, rolników oraz innych szkół i przedszkoli. Każdy zespół zaprezentował wysoki poziom merytoryczny, jak również artystyczny, a sama młodzież stwierdziła, że udział w projekcie przyczynił się do wzrostu jej wiedzy w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatu i ochrony środowiska.

Główną nagrodę, jaką jest ZIELONA KLASA, która składa się z wiaty edukacyjnej, ławostołów i ławek, wywalczyła Szkoła Podstawowa im. Macieja Rataja w Karczmiskach. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy !
Każdy uczeń otrzymał nagrodę w postaci power banku zasilanego panelem fotowoltaicznym oraz dyplom.

Dziękujemy szkołom, które wzięły udział w konkursie, opiekunom i dyrektorom za przygotowanie młodzieży oraz członkom komisji za poświęcony czas i zaangażowanie .

Partnerzy/Polecane linki

Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij